North East Lincolnshire Council

Local elections 5 May 2016

Candidates whose names are shown in bold type were elected.

If you experience delays in results appearing then you may need to clear your cache. Find out how to do this on the Help with our website page.

As a result of the local elections held on 7 May, 2015, the political composition of North East Lincolnshire Council is as follows:

Party Number of Seats
Labour 18
Conservative 11
UKIP 5
Liberal Democrats 5
Independent 2
Vacancy 1

Election turnout: 27.71%


Croft Baker (turnout: 28.10 %)

Candidate Party No. of Votes Polled
James William Barker Green  99
Ian Kieran Barlow Trade Unionist and Socialist Coalition  48
Roy Horobin Liberal Democrat  348
Victoria Jane Mutton UKIP  551
Michael Rudkin Conservative  389
Kathryn Helen Wheatley Labour  975

East Marsh (turnout: 24.05%)

Candidate Party No. of Votes Polled
James Adam Chaudry Conservative  81
Kay Rudd Liberal Democrat  901
Neil Martin Trenchard Labour  507
Phil Tuplin Trade Unionist and Socialist Coalition  87

Freshney (turnout: 24.8%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Cliff Barber Labour  876
Julian Darren Best Trade Unionist and Socialist Coalition  29
Max Logan Burnett Conservative  386
Guy Thomas Twistleton Haxby UKIP  434
Andy Lingwood Green  68

Haverstoe (turnout: 33.01%)

Candidate Party No. of votes polled
Cameron James William Edward Allan Best Trade Unionist and Socialist Coalition  88
Katherine Collett Liberal Democrat  227
Catherine Susan Harper Green  136
Stephen Russell Naulls Labour  566
Bill Parkinson Conservative  1650

Heneage (turnout: 25.37%)

Candidate Party No. of votes polled
Holly Joanne Amanda Hill Conservative  345
Ros James Labour  948
Gloria Lond Liberal Democrat  158
Val O’Flynn Trade Unionist and Socialist Coalition  51
Stephen Whittingham UKIP  500

Humberston and New Waltham (turnout:  31.07%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Monica Ruth Brasted UKIP  693
Andy Dickson Green  54
John Shelton Fenty Conservative  1481
David William Mitchell Trade Unionist and Socialist Coalition  29
Chris Nichols Labour  519

Immingham (turnout: 30.77%)

Candidate Party No. of votes polled
Richard Cragg Trade Unionist and Socialist Coalition  282
Martin Leslie Reed Green  186
Stewart Swinburn Conservative  1073
David Aaron Watson Labour  1128

Park (turnout: 32.12%)

Candidate Party No. of votes polled
Ian Philip Barfield Liberal Democrat  905
Tony Blake UKIP  586
Vicky Dunn Green  124
Martin Peter Johnson Conservative  541
Ian Michael Radford Trade Unionist and Socialist Coalition  39
Jonathan Martyn Spurr Labour  617

Scartho (turnout:  33.12%)

Candidate Party No. of votes polled
Beckey Jane Brumpton UKIP  716
Joe Carter Trade Unionist and Socialist Coalition  18
David Michael De Freitas Liberal Democrat  313
Janet Angela Goodwin Labour  813
Ron Shepherd Conservative  1011

South Ward (turnout: 21.23%)

Candidate Party No. of votes polled
Ludmila Berezina UKIP  483
Richard Hardy Conservative  251
Karen Michelle Manley Trade Unionist and Socialist Coalition  54
Ray Oxby Labour  913

Sidney Sussex (turnout: 22.59%)

Candidate Party No. of votes polled
Tanya Brasted UKIP  538
Angela Heather Greenfield Trade Unionist and Socialist Coalition  68
Graham Robert Nicholson Liberal Democrat  83
Callum Procter Conservative  246
Catherine Margaret Gaynor Rogers Labour  787

Yarborough (turnout: 24.06%)

Candidate Party No. of votes polled
Deborah Elsie Florence May Hill Conservative  453
Jane Diana Hyldon-King Labour  1012
Val Pow Trade Unionist and Socialist Coalition  40
Jane Whittingham UKIP  590