North East Lincolnshire Council

Local elections 7 May 2015

As a result of the local elections held on 7 May, 2015, the political composition of North East Lincolnshire Council is as follows:

Party Number of Seats
Labour 20
Conservative 10
UKIP 9
Liberal Democrats 3

Candidates whose names are shown in bold type were elected

Election turnout:

Croft Baker (turnout: 60.74%)

Candidate Party No. of Votes Polled
James William Barker Green 202
Michael Burnett Labour 2056 (Elected)
Graham John Critchley UKIP 1202
Hayden Dawkins Conservative 1370
Sarah Elaine Hughes Liberal Democrat 220
Dave Mitchell Trade Unionist and Socialist Coalition 95

East Marsh (turnout: 43.66%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Becci Bishell UKIP 883 (Elected – for one year)
Jake Brown Conservative 386
Lauren Bruce Liberal Democrat 834
Andy Dickson Green 211
Neil Martin Trenchard Labour 867
Phil Tuplin Trade Unionist and Socialist Coalition 135
Terry Walker Labour 952 (Elected – for four years)
Les Windsor Liberal Democrat 662

Freshney (turnout: 59.29%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Max Logan Burnett Conservative 1133
John William Chapman UKIP 1182
Andrew Lingwood Green 136
Ian Michael Radford Trade Unionist and Socialist Coalition 37
Ray Sutton Labour 1791 (Elected)

Haverstoe (turnout: 71.06%)

Candidate Party No. of votes polled
Julian Darren Best Trade Unionist and Socialist Coalition 37
Keith Cyrus Brookes Conservative 2783 (Elected)
Roy Horobin Liberal Democrat 369
Terry Robinson UKIP 1302
Alexander Wallace Labour 1270

Heneage (turnout: 55.50%)

Candidate Party No. of votes polled
Val O’Flynn Trade Unionist and Socialist Coalition 105
Matthew David Patrick Labour 1730 (Elected)
Mike Rudkin Conservative 917
Stuart Shepherd Liberal Democrat 289
Mark Smith UKIP 1335

Humberston and New Waltham (turnout: 68.07%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Samuel Chad Bankes-Archer Trade Unionist and Socialist Coalition 93
Stan Shreeve Conservative 2902 (Elected)
David Rimmer Walker UKIP 1627
Kathryn Helen Wheatley Labour 1360

Immingham (turnout: 60.23%)

Candidate Party No. of votes polled
Joy Banks UKIP 1344
Mike Burton Labour 2121 (Elected)
Debbie Hill Conservative 1397
Martin Leslie Reed Green 184
Andrew Jonathan Simon Smith Trade Unionist and Socialist Coalition 78

Park (turnout: 62.54%)

Candidate Party No. of votes polled
Andrew De Freitas Liberal Democrat 1745 (Elected)
Sarah Rudkin Conservative 1144
Ian Keith Townsend Labour 1223
Jacqueline Vessey Green 272
Jane Whittingham UKIP 980
Andrew Paul Wood Trade Unionist and Socialist Coalition 63

Scartho (turnout: 66.86%)

Candidate Party No. of votes polled
Sam Barnes Trade Unionist and Socialist Coalition 66
David Michael De Freitas Liberal Democrat 439
Irene Kelly Labour 1554
Ian Robert Lindley Conservative 1962 (Elected)
Timothy John Veal UKIP 1620

South Ward (turnout: 50.57%)

Candidate Party No. of votes polled
Paul David Batson UKIP 1278
Angela Heather Greenfield Trade Unionist and Socialist Coalition 83
Alastair Carl Grigg Conservative 742
Steve Hocknell Liberal Democrat 172
Chris Stanland Labour 1681 (Elected)

Sidney Sussex (turnout: 53.56%)

Candidate Party No. of votes polled
Tanya Brasted UKIP 1133
Hazel Florence Jane Chase Labour 1666 (Elected)
Warren Peter Jolly Green 200
Debbie Landymore Conservative 985
Malcolm Morland Trade Unionist and Socialist Coalition 82
Steve Stead Liberal Democrat 129

Waltham (turnout: 69.75%)

Candidate Party No. of votes polled
Guy Thomas Twisleton Haxby UKIP 760
Louise Julie Horobin Liberal Democrat 146
Philip Jackson Conservative 2156 (Elected)
Val Pow Trade Unionist and Socialist Coalition 39
Ashley David Smith Labour 840

West Marsh (turnout: 49.15%)

Candidate Party No. of votes polled
Peter Michael Barker Independent 301
David John Hardy Trade Unionist and Socialist Coalition 74
Holly Joanne Amanda Hill Conservative 233
Keith Watkin Independent 201
Stephen Whittingham UKIP 560
Karl Wilson Labour 939 (Elected)

Wolds (turnout: 70.10%)

Candidate Party No. of votes polled
Anthony Alan Blake UKIP 909
Hilda Melanie Dickerson Conservative 2105 (Elected)
Marian Jervis Labour 953
Karen Michelle Manley Trade Unionist and Socialist Coalition 50

Yarborough (turnout: 57.41%)

Candidate Party No. of votes polled
Carol Beasant Liberal Democrat 252
Vicky Dunn Green 176
Thomas James Furneaux UKIP 1391
Martin Peter Johnson Conservative 1096
Benjamin Leech Trade Unionist and Socialist Coalition 47
Peter Christopher Wheatley Labour 1900 (Elected)

Electoral services, Municipal Offices, Town Hall Square, Grimsby, North East Lincolnshire, DN31 1HU

Email: elections@nelincs.gov.uk

Telephone: 01472 324160 or 01472 324118

Opening times: Monday to Friday 9 am to 5 pm except bank holidays