North East Lincolnshire Council

Local Elections 2nd May 2019

As a result of the local elections held on 2 May, 2019, the political composition of North East Lincolnshire Council is as follows:

Party Number of Seats
Conservative 23
Labour 14
Liberal Democrats 4
UKIP 1

Election Results May 2019 (CSV file)

Candidates whose names are shown in bold type were elected

Election turnout: 27.31%

Croft Baker (turnout: 27.41%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Bob Callison Conservative 1049 
Roy Horobin Liberal Democrat 388
Judy Nichols Labour 808

East Marsh (turnout: 20.96%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Mark Patrick Gee Labour 296
Phillip Andrew Moulson UKIP 264
David George Townend Conservative 80
Terry Walker Liberal Democrat 738

Freshney (turnout: 28.00%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Tom Furneaux Conservative 713
Martin Joseph Grant UKIP 363
Mick Kiff Independent 362
Sheldon James Mill Labour 580

Haverstoe (turnout: 32.54%)

Candidate Party No. of votes polled
Peter Kenneth Bailey Labour 559
Keith Cyrus Brookes Conservative 1962

Heneage (turnout: 24.81%)

Candidate Party No. of votes polled
Matthew David Patrick Labour 800
Mark Smith Conservative 595
John Matthew Stockton UKIP 552

Humberston and New Waltham (turnout: 32.11%)

Candidate Party No. of Votes Polled
Sheldon Ellis Labour 480
Stan Shreeve Conservative 2301 

Immingham (turnout: 25.87%)

Candidate Party No. of votes polled
David Bolton Labour 818
Karen Doris Swinburn Conservative 1269 

Park (turnout: 32.10%)

Candidate Party No. of votes polled
Matthew Craig Barrow Labour 491
Anthony Alan Blake UKIP 482
David Michael De Freitas Liberal Democrat 781
Debbie Woodward Conservative 1034

Scartho (turnout: 34.08%)

Candidate Party No. of votes polled
Liz Haddock Labour 609
Louise Horobin Liberal Democrat 193
Ian Robert Lindley Conservative 1725
Stephen John White UKIP 442

Sidney Sussex (turnout: 21.97%)

Candidate Party No. of votes polled
Marie Ann Green Labour 715
John Robert Hancock UKIP 512
Graham Donald Reynolds Conservative 544

South Ward (turnout: 20.70%)

Candidate Party No. of votes polled
Paul David Batson Conservative 381
Liudmila Berezina UKIP 363
Jane Elizabeth Bramley UKIP 528 (for one year term)
Loyd Layton Emmerson Green 232
Janet Angela Goodwin Labour 532 (for full four year term)
Deborah Elsie Florence May Hill Independent 314
Roy Long Independent 160
Ian Stuart Rodwell Labour 442

Waltham (turnout: 33.29%)

Candidate Party No. of votes polled
Philip Jackson Conservative 1557
Vikki Verity Labour 260

West Marsh (turnout: 21.08%)

Candidate Party No. of votes polled
Peter Michael Barker Independent 310
Adrian Jackson UKIP 212
Hugh George James Riches Conservative 118
Karl Wilson Labour 410

Wolds (turnout: 30.36%)

Candidate Party No. of votes polled
Henry Richard Hudson Conservative 1344
Karl Andrew Quibell Labour 404

Yarborough (turnout: 22.67%)

Candidate Party No. of votes polled
Garry Kenneth Abel Conservative 867
Kieran Ian Barlow Socialist Alternative 421
Peter Christopher Wheatley Labour 622