Skip to main content

Local elections


Upcoming local elections

The date of the next election is 6 May 2021.

Local election results

As a result of the local elections held on 2 May 2019, the political composition of North East Lincolnshire Council is as follows:

PartyNumber of seats
Conservative23
Labour14
Liberal Democrats4
UKIP1

Election Results May 2019 (XLS, 16KB)


Candidates whose names are shown in bold type were elected.

Election turnout: 27.31%

Croft Baker (turnout: 27.41%)

CandidatePartyNo. of Votes Polled
Bob Callison (Elected)Conservative1049 
Roy HorobinLiberal Democrat388
Judy NicholsLabour808

East Marsh (turnout: 20.96%)

CandidatePartyNo. of Votes Polled
Mark Patrick GeeLabour296
Phillip Andrew MoulsonUKIP264
David George TownendConservative80
Terry Walker (Elected)Liberal Democrat738

Freshney (turnout: 28%)

CandidatePartyNo. of Votes Polled
Tom Furneaux (Elected)Conservative713
Martin Joseph GrantUKIP363
Mick KiffIndependent362
Sheldon James MillLabour580

Haverstoe (turnout: 32.54%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Peter Kenneth BaileyLabour559
Keith Cyrus Brookes (Elected)Conservative1962

Heneage (turnout: 24.81%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Matthew David Patrick (Elected)Labour800
Mark SmithConservative595
John Matthew StocktonUKIP552

Humberston and New Waltham (turnout: 32.11%)

CandidatePartyNo. of Votes Polled
Sheldon EllisLabour480
Stan Shreeve (Elected)Conservative2301 

Immingham (turnout: 25.87%)

CandidatePartyNo. of votes polled
David BoltonLabour818
Karen Doris Swinburn (Elected)Conservative1269 

Park (turnout: 32.10%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Matthew Craig BarrowLabour491
Anthony Alan BlakeUKIP482
David Michael De FreitasLiberal Democrat781
Debbie Woodward (Elected)Conservative1034

Scartho (turnout: 34.08%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Liz HaddockLabour609
Louise HorobinLiberal Democrat193
Ian Robert Lindley (Elected)Conservative1725
Stephen John WhiteUKIP442

Sidney Sussex (turnout: 21.97%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Marie Ann Green (Elected)Labour715
John Robert HancockUKIP512
Graham Donald ReynoldsConservative544

South Ward (turnout: 20.70%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Paul David BatsonConservative381
Liudmila BerezinaUKIP363
Jane Elizabeth Bramley (Elected)UKIP528 (for one year term)
Loyd Layton EmmersonGreen232
Janet Angela Goodwin (Elected)Labour532 (for full four year term)
Deborah Elsie Florence May HillIndependent314
Roy LongIndependent160
Ian Stuart RodwellLabour442

Waltham (turnout: 33.29%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Philip Jackson (Elected)Conservative1557
Vikki VerityLabour260

West Marsh (turnout: 21.08%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Peter Michael BarkerIndependent310
Adrian JacksonUKIP212
Hugh George James RichesConservative118
Karl Wilson (Elected)Labour410

Wolds (turnout: 30.36%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Henry Richard Hudson (Elected)Conservative1344
Karl Andrew QuibellLabour404

Yarborough (turnout: 22.67%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Garry Kenneth Abel (Elected)Conservative867
Kieran Ian BarlowSocialist Alternative421
Peter Christopher WheatleyLabour622

The result of the Freshney Ward by-election held on 26 July 2018 was as follows:

Freshney (turnout: 23.22%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Loyd Layton EmmersonGreen Party24
Barry Charles FisherUK Independence Party78
Steve HollandConservative Party650
Mick KiffIndependent231
Sheldon James Mill (Elected)Labour Party692

The successful candidate is highlighted in bold.

Election Results 3 May 2018 (XLS, 17KB)

Candidates whose names are shown in bold type were elected.

Election turnout: 29.73%

Croft Baker (turnout: 32.97%)

CandidatePartyNo. of votes polled
James William BarkerGreen143
Clive ColamUKIP163
Carole Anne DohertyLabour1184
Oliver Daniel William Freeston (Elected)Conservative1340

East Marsh (turnout: 24.33%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Stephen Beasant (Elected)Liberal Democrat1117
Ronal Raymond BullIndependent50
James Adam ChaudryConservative67
Mark Patrick GeeLabour331
Catherine Susan HarperGreen15
Phillip Andrew MoulsonUKIP59

Freshney (turnout: 27.15%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Stefan Leon AllanLabour793
Barry Charles FisherUKIP180
Andrew LingwoodGreen83
Val PowTrade Unionist and Socialist Coalition17
Callum Terence Procter (Elected)Conservative878

Haverstoe (turnout: 38.16%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Margaret Cracknell (Elected)Conservative2211
Jack Stuart Mariner RodwellLabour694
Steven Michael Anthony RoperGreen203

Heneage (turnout: 25.97%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Chris Nichols (Elected)Labour996
Val O’FlynnTrade Unionist and Socialist Coalition46
Mark SmithConservative681
John Matthew StocktonUKIP322

Humberston and New Waltham (turnout: 35.72%)

CandidatePartyNo. of votes polled
CandidatePartyNo. of Votes Polled
Stephen William Harness (Elected)Conservative2557
Sean Lawrence WillisLabour595

Immingham (turnout: 30.32%)

CandidatePartyNo. of votes polled
David BoltonLabour1005 (Elected for one year)
Charlotte Louise EmmersonGreen227
Marian JervisLabour737
Karen Doris SwinburnConservative1002
Stewart Swinburn (Elected)Conservative1227 (Elected for four years)
Willie WeirIndependent654

Park (turnout: 33.26%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Julian Darren BestTrade Union and Socialist Coalition33
Tony BlakeUKIP146
Christina Ann McGilligan-FellLiberal Democrat788
Sheldon James MillLabour814
Paul Silvester (Elected)Conservative1012
Jacqueline VesseyGreen108

Scartho (turnout: 34.79%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Peter Kenneth BaileyLabour839
Beckey Jane BrumptonUKIP175
David Michael De FreitasLiberal Democrat362
Lia Nici (Elected)Conservative1674

South Ward (turnout: 21.94%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Paul David BatsonConservative409
Jane Elizabeth BramleyUKIP318
Loyd Layton EmmersonGreen107
Deborah Elsie Florence May HillIndependent239
Tim Mickleburgh (Elected)Labour706

Sidney Sussex (turnout: 24.75%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Tanya BrastedUKIP205
Andy DicksonGreen87
Steve HollandConservative666
Debbie Rodwell (Elected)Labour1062

Waltham (turnout: 37.84%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Nick Pettigrew (Elected)Conservative1766
Karl Andrew QuibellLabour354

West Marsh (turnout: 20.99%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Anna-Karina GregersenUKIP122
Dave MitchellTrade Unionist and Socialist Coalition21
Gemma Louise Sheridan (Elected)Labour510
David George TownendConservative165
Keith WatkinIndependent210

Wolds (turnout: 31.56%)

CandidatePartyNo. of votes polled
David Anthony Hasthorpe (Elected)Conservative1401
Ian Stuart RodwellLabour465

Yarborough (turnout: 23.35%)

CandidatePartyNo. of votes polled
Kieran Ian BarlowTrade Union and Socialist Coalition168
Liudmila BerezinaUKIP207
Matthew Jason BrownLabour690
James David Cairns (Elected)Conservative956